Aşırı sıcaklar ve kuraklık Trakya’daki nehirleri olumsuz etkiliyor

Aşırı sıcaklar ve kuraklık Trakya’daki nehirleri olumsuz etkiliyor

Son fasıl yaşanmış olan baş döndürücü sıcaklar ve buna ilişkin yerine kuraklık Arda, Tunca, Meriç ve Ergene nehirlerinin su debilerini dun cepheli etkiledi.

Doğru haberin adresi.

Edirne

Anadolu Ajansının “su” mevzusundaki dosya haberinin dokuzuncu bölümünde kuraklığın Trakya’daki nehirlere tesirleri ele alındı.

DSİ’nin 15 Eylül verilerine gereğince nehirlerin debileri akıbet ayların en bağan seviyesinde.

Su seviyesi koyu karşıcı Tunca Nehri’nin debisi saniyede 1 metreküp, Meriç’in 61 metreküp, Arda’nın 85, Ergene’nin ise 6 metreküp kendisine ölçüldü.

Su düzeyinin azalması hasebiyle nehir yataklarında kum adacıkları oluştu.

Geçen senenin ayrımsız çağında Tunca Nehri’nin debisi saniyede 6 metreküp, Meriç’in 72 metreküp, Arda’nın 95, Ergene’nin ise 9 metreküp kendisine ölçülmüştü.

“Nehirler saat normallerinin altında akıyor”

Trakya Üniversitesi Doğal Afet Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Musa Uludağ, AA muhabirine baş döndürücü sıcaklar ve kuraklığın Trakya’nın ehemmiyetli su kaynakları Meriç, Tunca, Arda ve Ergene nehirlerini olumsuz etkilediğini söyledi.

Uzmanlık sektörü seller, taşkınlar ve dünya vakaları bulunan Doç. Dr. Uludağ, Meriç, Tunca, Arda ve Ergene nehirlerinin saat normallerinin altında debiyle aktığını anlattı.

Küresel dünya değişikliğinin dünya sıcaklıkları ve yağmur diyetlerinde ehemmiyetli farklılıklar oluşturduğuna ayraç fail Uludağ, “İklim değişikliği ve kuraklık Trakya nehirlerine dirilik çekiştiriyor.” dedi.

Uludağ, Trakya’da akıbet zamanlarda kar yağışlarının azalmasıyla bu arada nehirlerin kışın yeteri kadar dolmadığını, yaz aylarındaki kuraklıkla baş başa su düzeyinin eleştiri noktalara indiğini vurguladı.

Nehirlerden sabık değme felç suyun ehemmiyetli bulunduğunu anlatım fail Uludağ, maksimum kurda yararlanılması icap ettiğinin altını çizdi.

“Su yönetiminde fazla titiz ve alıngan olmamız gerekiyor”

Arda, Tunca ve Meriç nehirlerinin kaynağını Bulgaristan’dan aldığını anımsatan Uludağ, şunları kaydetti:

“Bulgaristan’daki nehirlerin üstünde 25’e benzeyen baraj var, zımnında Bulgaristan’ın da suya gereksinimi var. Nehirlerdeki suyun azlığının müşterek sebebi de kuraklık canlı Bulgaristan’ın artakalan suyu bizlere bırakması. Su yönetimi ehemmiyetli müşterek problem. Meriç Havzası Türkiye’nin en ehemmiyetli havzası, hem hudut aşan bununla yanında hudut meydana getiren müşterek havza. Türkiye, havzanın aşağısında arsa almaktadır ve suyu arama edemiyoruz. Kaynağın kontrolü kılıç de bulunmadığı düşüncesince su yönetiminde fazla titiz ve alıngan olmamız gerekiyor.”

Uludağ, şu halde bitmeme etti:

“Ergene Nehri’nin debisi bu zamanda saniyede 5 metreküp seviyelerinde akıyor fakat 1980’lerde saniyede 2000 metreküplük müşterek akışa sahipti. Taşkın karakterli müşterek akarsu. İklim değişikliklerine alıngan müşterek akarsu. Bazen kuruluşa seviyesine geliyor arada müşterek de fazla şişman taşkınlara etken veriyor. Dolayısıyla bu kuraklığı değişmek ve yağışları açık açık çoğaltma şansımız yok. Bizim bunu kullanmak, yere sakıt suyun buharlaşmasını azaltma, yağışları metin halde istimal ve uzlaşma mizan şansımız var.”

Su yönetiminin en dobra halde yapılması düşüncesince planlar geliştirilmesi gerektiğini, üniversitelere ve kurumlara bu mevzuda ehemmiyetli görevler düştüğünü özetleyen Uludağ, “Teknolojik zirai ve sulama projelerinin geliştirilmesi ve devletin bunları desteklemesi gerekir. İklim 10 salname müşterek süreçle çözülebilecek, sonuçlanabilecek müşterek dava değil. İnsanlık zamanı süresince değme devir bizimle bulunan ve olacak. Biz iklime uzlaşma gelmek ve onun kurallarıyla akım kılmak zorundayız.” diyerek konuştu.

Nehirler zirai üretimi etkiliyor

Uludağ, Trakya’daki nehirlerin zirai üretimi aracısız etkilediğini dile getirdi.

Trakya’nın zirai potansiyelinin erdemli olduğuna dikkati çekici Uludağ, “Türkiye geneline baktığımızda tarıma makul bulunan yüzdelik 35 yöreleri lakin Trakya’ya baktığımız devir yüzdelik 80’inin üstünde tarıma bağdaşma var. Trakya’daki ekincilik alanlarının baklava tepsisi kabil niteliyorum, fazla verimli. Yer altı suyu açısından varlıklı olması, arsa verimliliği ve dünya yöntemleri açısından fazla doğurgan müşterek alan. Ergene Nehri’nin beslediği Ergene havzası, kaynağını Balkanlar’dan meydan Meriç, Tunca ve Arda nehirlerinin oluşturduğu Meriç taşma ovaları bu zirai verimliliği zait ehemmiyetli müşterek alan.” değerlendirmesinde bulundu.

24450
Önceki Haber
24452
Sonraki Haber

Bu habere yorum yap...

Haberlere abone ol

Çamlıyayla Haber'e abone olup, Çamlıyayla ile ilgili son dakika haberleri, hava durumu ve Mersin Geneli hakkındaki olaylardan anında haberdar olabilirsiniz.