Açık liseye geçiş koşulları belli oldu

Açık liseye geçiş koşulları belli oldu

Doğru haberin adresi.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) çeşidinden örgün tahsilden açıkça talim liselerine geçişleri sınırlandıran yönetmeliğin ardından, bu liselere geçişlere müsaade verilecek istisnai durumlarla ilgilendiren kökler ve esaslar belirlendi.

MEB çeşidinden geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete’de “Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelikler” yayımlanarak birtakımı değişikliklere gidilmişti. Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren yönetmenlikle, örgün öğretimden açıkça liseye geçişlere kısıt getirilmişti. MEB çeşidinden piyasaya çıkan sirküler ile açıkça liseye geçiş koşulları belirlendi.

Örgün lise kurumlarından açıkça talim liselerine, evde ve hastanede yetişek verilerek tahsil görenler ile MEB çeşidinden mazereti akıllıca görülenler öğrenciler, ege ve mektepli talebi doğrultusunda ilgilendiren okulun mevzuatında tamlanan aktarım ve geçiş şartlarını taşıması biçiminde aktarım ve geçiş yapabilecek.

MEB çeşidinden örgün tahsilden açıkça liseye geçiş şartlarının toprak almış olduğu genelgeye göre: “Özel Eğitim Değerlendirme Kurulu Raporu ile makbul ‘Engelli Sağlık Kurulu Raporu’ veya

‘Çocuklar İçin hususi Gereksinim Raporu (ÇÖZGER)’ olan, ana yahut babası ölüm eden, Sosyal Hizmetler Kanunu kapsamında için dulda sonucu maruz yahut koruyan fasile yanına yerleştirilen, evlatlık iktisap önceleri birlikte salname iare görev sürecinde olan, Çocuk Koruma Kanunu kapsamında için yetişek yahut görev tedbiri sonucu verilen, Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun çerçevesinde ikameti iare adına değiştirilmek durumunda kalınan, savaş yahut ödev malulü sayılanların evladı olan, martir ve gazi evladı olan, eşeysel saldırıya uğrayan mağdurlar, Milli sporcular, vakfedilmiş ve hükümlüler, mektepli aktarım ve geçişlerine asal teşekkül fail emraz listesine ilişkin adına keyif yerleşmiş tutanağı olan, evde ve hastanede yetişek verilerek tahsil gören, bakanlıkça mazereti akıllıca görülen, örgün lise kuruluşlarında kıraat hakkını kaybeden” öğrenciler dışındakilerin, örgün lise kurumlarından açıkça talim liselerine aktarım ve geçiş yapamayacaklarına değişmeyen verildi.

Öte yandan, genelgeye uyarınca 2023-2024 yetişek ve talim yılına muhtemelen peyda etmek kabilinden zelzele bölgesindeki Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş, Malatya, Osmaniye illeri ile Gaziantep ilinin İslahiye ve Nurdağı ilçelerinde iare tahaffuz merkezlerinde (konteyner kent, deri site vb.) tevakkuf fail ve transfer yolu ile yetişek hizmeti alanlar, istemeleri ve durumlarını belgelendirmeleri biçiminde açıkça talim liselerine aktarım ve geçiş yapabilecek.

24250
Önceki Haber
24252
Sonraki Haber

Bu habere yorum yap...

Benzer Haberler

Haberlere abone ol

Çamlıyayla Haber'e abone olup, Çamlıyayla ile ilgili son dakika haberleri, hava durumu ve Mersin Geneli hakkındaki olaylardan anında haberdar olabilirsiniz.