6. Geleneksel Çamlıyayla İğne Oyası Festivalinin ilk günü tamamlandı

6. Geleneksel Çamlıyayla İğne Oyası Festivalinin ilk günü tamamlandı

camliyayla igne oyasi festivali

6. Geleneksel Çamlıyayla İğne Oyası Festivali tüm çoşkusuyla devam ediyor.

Toros dağlarının eteklerinde eşsiz güzellikleriyle ün salmış Çamlıyayla ilçesinde bu yıl 6’ncısı düzenlenenolan İğne Oyası Festivalini ilk günü tamamlandı.

Mersinin geniş kültür yelpazesi içerisinde kendisine ayrıcalıklı bir yer tutan Çamlıyayla iğne oyasının tanıtımı ve kültürel öneminin artırımını amaçlayan festival için hazırlıklar bu yıl  Çamlıyayla Belediye Başkanı İsmail Tepebağlının  koordinasyonu ve Toroslar Belediyesi Başkanı Atsız Afşin Yılmaz festival ortağı olmasıyla ayrı bir anlama kazandı.

17 – 18 Ağustos tarihlerinde düzenlenen Çamlıyayla İğne Oyası Festivali konukları ile çoştu

17 – 18 Ağustos tarihlerinde 2 gün süreyle tertiplenen olan iğne oyası festivali 2 yıllık pandemi arasının ardından bekleyenleri ile tüm çoşkusuyla devam ediyor. İlk defa Belediye Başkanı İsmail Tepebağlı nın fikir öncülüğünde 8 yıl önce filizlenen, yetkin kurum ve kuruluşların da desteğiyle gücüne güç katan ve ilgi yoğunluğunun her geçen yıl artarak devam ettiği festivale tüm hızıyla devam ediyor.

Çamlıyayla Belediye Başkanı İsmail Tepebağlı hazırlıkları tüm hızıyla devam ediyor.

Çamlıyayla Belediye Başkanı İsmail Tepebağlı, Festival ile ilgili şunları dile getirdi Tüm Dünyayı saran korona virüs salgını sebebiyle ara vermek durumunda kaldığımız Geleneksel Çamlıyayla İğne Oyası festivalimize kaldığımız yerden aynı heyecan ve coşkuyla devam ediyoruz. Kıymetli Hanımefendilerin sabır ve özveri ile ilmek ilmek duygularını işledikleri en nadide iğne oyalarımız 17, 18 Ağustos tarihinde görücüye çıkacağı için eşsiz bir mutluluk yaşamaktayız. Festival çerçevesinde iğne oyası sergisinden, iğne oyası defilesine, halk oyunları gösterisinden, ünlü sanatçılarımızın yer alacağı konserlere kadar birçok etkinlik yer alacak. 17 – 18 Ağustos tarihlerinde gerçekleştirilen  festivalin 2 Gün dolu dolu geçecek olan içeriğine katkıda bulunup şirin ilçemizde misafirimiz olmaya tüm halkımızı davet ediyor, Zevzek Tepesinde gereçekleştirilecek 6. Geleneksel iğne oyası festivalimize bekliyoruz dedi.

Zevzek Tepesinde gereçekleştirilecek 6. Geleneksel iğne oyası festivali çercevesinde 17 Ağustos ta Yörükoğlu Selim 18 Ağustos  ta Ayşe Dinçer (Ankaralı Ayşe) konser verecektir. Festival çercevesinde sergiler yanında yöresel ürün ve iğne oyası satışlarıda olacaktır.

6.Geleneksel İğne Oyası Festivalimizin birinci günü tamamlandı.

Belediye Başkanımız İsmail Tepebağlı protokolün ve hemşirelerimizin katılımlarıyla 6.Geleneksel iğne Oyası Festivalimiz’in birinci günü gerçekleşti.program Belediye Başkanımız İsmail Tepebağlı’nın konuşmaları Abdil Çemer Konseri ve Yörükoğlu Selim Konseri ardından Sanatçılara Belediye Başkanımız İsmail Tepebağlı,Toroslar Belediye Başkan yardımcımız Şeyda Gülden,Mhp Mersin il Başkan yardımcımız Yusuf Yıldırım, Mhp Mersin milletvekilimiz Baki Şimşek Çamlıyayla Ülkü Ocakları Başkanımız Zahit Kıral hediye takdiminde bulundular.
Siz değerli hemşerilerimizi 6.Geleneksel iğne oyası Festivalimizin ikinci günü olan 18 Ağustos 2022 Tarihinde Ayşe Dinçer Konseri,Sergiler defile ve halk oyunlarının Zevzek tepesinde devam edecek olan şölenimize bekleriz.

Çamlıyayla Nerede ?

Çamlıyayla, Mersin ilinin bir ilçesidir. Halk arasındaki diğer bir adı Namrun’dur. Merkez nüfusu kışın 5-6 bin, yazın ise 70-80 bin arasında değişir.

Yaylalık bir alan olduğu için yazın çok hareketlidir. Adana, Mersin ve Tarsus‘un yerlileri yaylaya buraya çıkarlar. Tarsus’tan ayrılarak 1991’de ilçe olmuştur. Doğası ve çamlıklarıyla ünlüdür. 2700 metredeki Çiniligöl ve Yazıgöl, Baştepe, Papazın bahçesi, Cehennemdere kadıncık ırmağı ve daha birçok yeri görmeye değerdir. Ana ardıç da bu ilçededir. bandırma karsambaç ve iğne oyasıyla ünlüdür. Çamlıyayla da ayrıca Türkiye’de ender bulunan patentli yerli domates yetiştirilmektedir

İlçede, yaz aylarında yayla turizmine yönelik hareketlenmeler görülür. Çevre il ve ilçelerden gelen yerli ve yabancı turistler ile yayla evlerine göç eden vatandaşlar, yaz aylarını burada geçirmektedirler. Yazı ilçede geçiren vatandaşların yaptırdıkları yayla evleri geleneksel Türk evlerinin güzel birer örneğidir. Bunların büyük bir kısmı kış aylarında kapalıdır, yerli halkın oturduğu evlerse yaz kış kullanılmaktadır.

Namrun Kalesi ve Sinap kalesi ilçenin eski tarihlerden kalan kaleleridir. Namrun Kalesi: Ilçe merkezinin kuzeyinde ve en yüksek yerinde bulunan, asırlarca pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış olan tarihi Namrun Kalesi 1045 yılında, bölgeyi dışarıdan gelebilecek tehlikelerden koruyabilmek maksadıyla savunma kalesi olarak yapılmıştır. Cehennemdere Cocakdere yaban keçisi koruma ve üretme sahası olarak ayrılmıştır. Çamlıyayla’da bir de Yaban Keçisi Üretme Yeri kurulmuştur. Cehennemdere avlağı, 1989 yılından itibaren yerli ve yabancı av turizmine de açılmıştır. Yörede yaban domuzu,tavşan,keklik ve yırtıcı kuşlardan kartal bulunmaktadır. Ayrıca Cehennemdere Irmağı boyunca da alabalık avlanmaktadır. Çamlıyayla ayrıca trekking, dağ ve su sporları için zengin bir bölgedir

12765
Önceki Haber
12774
Sonraki Haber

Bu habere yorum yap...

Benzer Haberler

Haberlere abone ol

Çamlıyayla Haber'e abone olup, Çamlıyayla ile ilgili son dakika haberleri, hava durumu ve Mersin Geneli hakkındaki olaylardan anında haberdar olabilirsiniz.