50-70 gözyaşı arası erkeklere, prostat kanserine hakkında yılda müşterek kere kan testi uyarısı

50-70 gözyaşı arası erkeklere, prostat kanserine hakkında yılda müşterek kere kan testi uyarısı

Prof. Dr. Halil Başar, 50-70 gözyaşı aralığındaki beylere yılda ortak kez tarama yaptırarak kanlarındaki Prostat Spesifik Antijen (PSA) kıymetine baktırmalarını önerdi.

Doğru haberin adresi.

Ankara

Sağlık Bakanlığı Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üroloji Kliniği Eğitim ve İdari Sorumlusu Prof. Dr. Halil Başar, 15 Eylül Prostat Kanseri Farkındalık Günü kapsamında, AA muhabirine icra ettiği açıklamada, prostat kanserinin 50-65 gözyaşı aralığındaki adamların yüzdelik 25’inde tanıdık müşterek kanser olduğunu, herhangi müşterek 8 baydan birinin riziko taşıdığını belirtti.

Hastalığın erken aşamalarında hususi müşterek semptomu olmadığına ve aşırı kurnaz ilerlediğine dikkati çekici Başar, hastaların çoğu kez şeb kalın idrara çıkma, gündüzleri beş altı sayaç aralıklarla wcye gitme, idrarın terbiyeli gelmesi üzere belirtilerle hastaneye başvurduğunu aktardı.

Prof. Dr. Başar, “O rahatsızlıklar başlamadan hastayı ayırt etmek, saptama kılmak istiyoruz. Hastalığın belirti ve belirtileri aşırı geç etapta ortaya çıkıyor. Her ne derece bizim yaklaşımımız kemoterapi, radyoterapiyle oluyorsa da hastalanmış küratif otama şansını kaybetmiş oluyor.” sanarak konuştu.

Prostat kanserinin tedavisinde de erken tanının ehemmiyetli olduğuna ayraç fail Başar, “Prostat kanserini ercecik kişileştirme kılmak düşüncesince ahit elimizde PSA testi var. Bu testle hastalığı, şimdi milimetrik boyutlardayken belirleme ediyoruz. Hastalık yayılmadan yüzdelik 90 kimlik başarıyla otama ediyoruz” dedi.

“Erkekler termin almadan kliniğe gelip tarama muayenesi yaptırabilir”

Prof. Dr. Başar, hastanede Haziran kocaoğlan bakımından “Prostat Kanseri Tarama ve Takip Polikliniği”ni yaşama geçirdiklerini ve günde 15-20 ferdin prostat kanseri taraması düşüncesince polikliniğe başvurduğunu bildirdi.

Erkeklerin termin almadan kliniğe gelmiş olarak tarama muayenesi yaptırabileceklerini aktaran Başar, şu uyarılarda bulundu:

“Genelde rektal muayeneden huzursuz olunduğu düşüncesince çekinme yaşanıyor. Ancak buna gerekseme duymadan kandaki PSA kıymetine gereğince rahatsızlığı belirleme edebiliyoruz. En aşırı 50-70 gözyaşı aralığındaki hastaları önemsiyoruz. Çünkü hastalarımıza erken tanı imkanını özgülemek istiyoruz. 50-70 gözyaşı aralığındaki adamların yılda müşterek el tarama yaptırarak kanlarında PSA kıymetine baktırmaları gerekiyor.”

24238
Önceki Haber
24240
Sonraki Haber

Bu habere yorum yap...

Benzer Haberler

Haberlere abone ol

Çamlıyayla Haber'e abone olup, Çamlıyayla ile ilgili son dakika haberleri, hava durumu ve Mersin Geneli hakkındaki olaylardan anında haberdar olabilirsiniz.