Alfa Centauri Güneşe en yakın yıldız sistemi

Alfa Centauri Güneşe en yakın yıldız sistemi

Alfa Centauri Güneşe en yakın yıldız sistemi

Alfa CentauriGüneş‘e en yakın yıldız sistemiRigel Kent de denir.

Güneş’ten ortalama uzaklığı 4,37 ışık yılı olan Alfa Centauri yıldız sistemi, birbirinin çevresinde dönen iki Güneş benzeri yıldız ve büyük olasılıkla onlardan çok daha uzakta yer alan bir kırmızı cüce yıldızdan oluşur. Çıplak gözle büyüklüğü -0,1 olan tek bir yıldız olarak görülür.

Aralarındaki uzaklık yaklaşık 40 astronomik birim (Plüton-Güneş arası uzaklık) ve 9 astronomik birim (Satürn-Güneş arası uzaklık) olarak değişme gösteren Alfa Centauri A ve Alfa Centauri B adındaki iki parlak yıldız birbirinin çevresindeki dolanımı 80 yılda tamamlar. (Bir astronomik birim Güneş’in merkeziyle Dünya’nın merkezi arasındaki uzaklık olan 149,6 milyon km.’dir.) Alfa Centauri Aspektrum türü G olan, Güneş benzeri sarı renkte bir yıldızdır; ancak, Güneş’ten biraz daha büyük ve 1,5 kat daha parlaktır. Alfa Centauri B ise, Güneş’ten biraz daha küçük, spektrum türü K olan, turuncu renkte bir yıldızdır ve Güneş’in yaklaşık yarısı parlaklıktadır. Sistemin olası üçüncü yıldızı olan Alfa Centauri C ‘ye Proxima Centauri de denir, çünkü 4,22 ışık yılı uzaklığıyla Güneş Sistemi‘ne en yakın yıldızdır. Proxima Centauri bir kırmızı cücedir ve Güneş’ten 7.000 kat daha sönük bir yıldızdır. Ana sistemin çevresinde, tamamlanması yaklaşık 1 milyon yıl süren geniş bir yörünge çizerek döner.

Alfa Centauri yıldız sisteminde 2012 Kasım ayına kadar bir gezegen saptanamamış ise de, aynı ay içinde Alpha Centauri B yörüngesinde dönen Alpha Centauri Bb adında bir gezegen keşfedilmiştir. Şimdiye kadar keşfedilen Dünya’ya en yakın ve Güneş‘e benzer bir yıldızın yörüngesinde dolanan en küçük güneş dışı gezegendi.[9] Ancak ağustos 2016’da  Güneş Sistemi‘ne en yakın yıldız olan Proxima Centauri yörüngesinde bir gezegen olduğu Avrupa Güney Rasathanesi tarafından açıkladı. Proxima centuari b‘nin Keşiften kısa bir süre sonra araştırmacılar, Proxima b’nin yaşanabilirlik potansiyelini inceleyince Güneş dışı gezegenin muhtemelen Güneş Sistemi’ne en yakın hayat barındıran yer olabileceğini ileri sürdüler.

Alfa Centauri yıldız sisteminde yer alan üç yıldızın özellikleri:

Yıldızın adı : Alfa Centauri A
Görünür büyüklüğü : -0.01
Mutlak büyüklüğü : 4.34
Spektrum türü : G2V
Uzaklığı : 4,4 ışık yılı
Yıldızın adı : Alfa Centauri B
Görünür büyüklüğü : 1.35
Mutlak büyüklüğü : 5.70
Spektrum türü : K1V
Uzaklığı : 4,4 ışık yılı
Gezegen Sayısı : 1
Yıldızın adı : Alfa Centauri C (Proxima Centauri)
Görünür büyüklüğü : 11.01
Mutlak büyüklüğü : 15.45
Spektrum türü : M5Ve
Uzaklığı : 4,22 ışık yılı
4609
Önceki Haber
4616
Sonraki Haber

Bu habere yorum yap...

Haberlere abone ol

Çamlıyayla Haber'e abone olup, Çamlıyayla ile ilgili son dakika haberleri, hava durumu ve Mersin Geneli hakkındaki olaylardan anında haberdar olabilirsiniz.